AdSecur na FacebookAdSecur na YouTube Specjalista SEO na GooglePlus Kontakt - Specjalista SEO Follow on Linkedin RSS Seoblog - AdSecur

 

 

specjalista seo krakow

SEO Services Poland

Bezpieczeństwo w sieci Internet

Już zostałeś okradziony z danych? Może warto pomyśleć o zabezpieczeniach?  Właściwa ochrona zapewni Ci bezpieczeństwo w sieci. Możesz wykonać kilka prostych czynności, dzięki którym drastycznie zminimalizujesz ryzyko, że Twoje dane zostaną skradzione, względnie Twój komputer zostanie częścią sieci botnetu (sieci komputerów szpiegów). Zalecenia dotyczą głównie komputerów z systemem operacyjnym Windows:

 

1.Zmień uprawnienia użytkownika, przy pomocy którego logujesz się do systemu. Domyślnie w Windows XP i starszych, tj. Windows 2000, Windows 98, Windows 95 użytkownik ma prawa administratora. W nowych systemach, tj. Windows Vista, Windows 7.0 firma Microsoft zmieniła te ustawienia. Uprawnienia użytkownika możesz zmienić w panelu sterowania, w opcji konta użytkowników. Pamiętaj, aby przed zmianą uprawnień swojego użytkownika, najpierw założyć konto administratora. Nie nazywaj tego konta Administrator, lecz wymyśl inną nazwę.
W codziennej pracy używaj użytkownika o uprawnieniach niższych, niż administrator.

Jak złamać hasło administratora w Windows XP?
Obejrzyj film przygotowany przez redrumhackera

{youtube}qzrXUGoCsXE{/youtube}

2.Zawsze używaj hasła do logowania się do komputera (do systemu), najlepiej o długości min. 8 znaków, zawierającego małe i duże litery oraz cyfry.

3.Aktualizuj system operacyjny regularnie, hakerzy szybko poznają luki zabezpieczeń, aktualizacja powoduje załatanie tych luk.

4.Używaj oprogramowania antywirusowego, jeśli nie stać Cię na zakup, używaj darmowego, np. Avast. Pamiętaj, aby po zainstalowaniu programu, ustawić w jego opcjach, aby się aktualizował codziennie. W ten sposób, program będzie używał aktualnej szczepionki antywirusowej i powinien wykrywać nowe wirusy.

5.Jeśli aktualizujesz programy zainstalowane w Windows, np. Adobe Flash Player, zawsze korzystaj ze strony producenta,  a nie ze stron, które odwiedzasz.

6.Wącz zaporę systemu Windows. Alternatywnie możesz zainstalować program mający funkcję firewalla, tzn. taki, który blokuje ataki z zewnątrz, np. Outpost Firewall, zapewnia większe bezpieczeństwo w sieci.

7.Nie odwiedzaj podejrzanych stron, w szczególności z pornografią, nie instaluj programów ze stron, które dostałeś od nieznajomych w formie odnośnika (linku).


8.Korzystaj z niestandardowych, przez to bezpiecznych przeglądarek internetowych, względnie z takich, które są szybko aktualizowane przez ich twórców. Aktualizuj swoją przeglądarkę na bieżąco. Na początku 2010 roku bezpieczne przeglądarki wg ekspertów, to: Opera, Firefox 3.5.x.

9.Nie korzystaj z nieznanych, obcych sieci bezprzewodowych (WiFi), jeśli się na to zdecydujesz, upewnij się, że Twój komputer (system operacyjny i oprogramowanie) jest zaktualizowany.

10.Nie podawaj swojego adresu e-mail wszystkim dookoła, to element Twojej prywatności. Unikniesz w ten sposób niechcianych maili, spamu a

11.Jeśli korzystasz z usług internetowych banku, zawsze sprawdzaj, czy w polu adresu banku jest kłódka, oznacza bezpieczne, szyfrowane połączenie. Przy okazji, banki nigdy nie wysyłają do Ciebie e-maili z prośbą o podanie Twojego użytkownika lub hasła, względnie o aktualizację danych przy wykorzystaniu przesłanego odnośnika (linku). Jeśli dostaniesz taki mail, zachowaj go, prześlij do CERT Polska, instytucji, która zajmuje się m.in naruszeniami bezpieczeństwa w Internecie. Bezpieczny Internet wymaga zgłoszenia incydentu bezpieczeństwa - uchroni to inne komputery od włamań hakerów.

CERT - szybkość zarażenia wirusem Conficker

{youtube}WMxVIfLEnUo{/youtube}


12.Zakupy przez Internet rób w sklepach, które oferują bezpieczne płatności, tj. za pomocą szyfrowanego połączenia, najlepiej, jeśli sklep korzysta z usług firmy pośredniczącej w płatności pomiędzy Tobą a sklepem (np. Paypal,  Dotpay, Allpay, itp.). To daje gwarancję, że zabezpieczenia szyfrowanego połączenia będą na wysokim poziomie (high security).

13.Jeśli masz konta w portalach społecznościowych, np. nasza-klasa, facebook, goldenline, do każdego z nich, używaj innego hasła. W ten sposób unikniesz kradzieży tożsamości, w przypadku utraty chociażby jednego hasła.

14.Nie podawaj nieznajomym z Internetu osobistych informacji, np. wiek, numer dokumentu tożsamości, itp.. Nie podawaj danych osobistych w formularzach rejestracyjnych na portalach społecznościowych. W ten sposób unikniesz kradzieży tożsamości.

15.Jeśli używasz netbooka (przekątna ekranu mniejsza lub równa od 10,2 cala), palmtopa, smartfona, wyłącz bluetooth, połączenie IrDa. Uniemożliwi to intruzom kradzież Twoich danych, np. SMSów, książki telefonicznej z Twojego urządzenia.

16.Jeśli zamawiasz do domu Internet u lokalnego operatora, zwróć uwagę w umowie, żeby Twój adres nie był publiczny, lecz prywatny. Zyskujesz w ten sposób częściową ochronę przez operatora dostarczającego Internet. Jeśli możesz wydać 200-300 złotych, nie zamawiaj standardowego modemu, routera dostarczanego przez operatora, zwykle za 1-50 złotych. Dużo lepszą ochronę Twojej sieci domowej lub firmowej przed zagrożeniami z Internetu zapewni router renomowanej firmy, który możesz kupić na wolnym rynku.

17.Większe bezpieczeństwo w sieci może Ci również zapewnić komputer z niestandardowym systemem operacyjnym, np. Linux, wersje (dystrybucje): Ubuntu, Fedora, Open Suse, Mandriva. Program możesz ściągnąć z Internetu lub zakupić z gazetą komputerową. Zakupy przez Internet będą dzięki temu bezpieczniejsze. Nie musisz płacić setek złotych za drogie komercyjne systemy!

Darmowy program antywirusowy dla linuksa możesz pobrać ze strony projektu.
Obejrzyj możliwości Linux Ubuntu - zaprezentowane przez linden940.

{youtube}FFYGiHOIkiA{/youtube}

Bezpieczny Internet w dużej mierze zależy od Twoich nawyków, może warto je zmieniać, aby nie zostać okradzionym?

Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Rate this post:
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

@ 2009 AdSecur - Usługi: Optymalizacja SEO (zwiększenie szybkości ładowania) - Etyczne pozycjonowanie stron www - Zabezpieczanie stron internetowych przed włamaniami - Dostosowanie serwisów www do RODO/GDPR.