SEO Services Poland

 

 

specjalista seo krakow


 

AdSecur na Facebook AdSecur na YouTube Specjalista SEO na GooglePlus Kontakt - Specjalista SEO Follow on Linkedin RSS Seoblog - AdSecur

Linki kanoniczne - z j.angielskiego canonical links - informacje zawarte w strukturze, kodzie stronie internetowej, które mówią robotowi wyszukiwarki internetowej Google, Yahoo, Microsoft Bing o właściwym adresie internetowym tej strony. Link kanoniczny należy używać w ramach jednej domeny. Linki kanoniczne używane są po to, aby wyeliminować wielokrotne powtarzanie się informacji o tej samej stronie w wyszukiwarce internetowej. Oznacza to, że jedna podstrona internetowa powinna mieć tylko jeden adres internetowy.

Serwis internetowy zawiera kilka - kilka tysięcy stron. Dowolna, jedna ze stron może mieć wiele adresów w Internecie. Robot internetowy odwiedzający serwis, wpada do niego i zaczyna zbierać informacje o wszystkich stronach internetowych w serwisie i ich adresach (linkach). Możesz mu zabronić zbierania wszystkich informacji, wpisując odpowiednie polecenie do pliku robots.txt.

Zdobyte informacje przekazuje do swojej siedziby, tzn. do wyszukiwarki internetowej. Wyszukiwarka internetowa decyduje, który z powtarzających się adresów jednej strony internetowej będzie najbardziej odpowiedni dla Internautów. Decyzję podejmuje na podstawie obliczeń algorytmu opracowanego przez zatrudnionych pracowników - programistów. Algorytm określa, które strony będą bardziej przydatne dla poszukujących informacji internautów.

Internauci nie lubią, jeśli ta sama strona pojawia się w wynikach wyszukiwania Google i ma identyczną treść, ponieważ tracą czas na klikanie na każdy z wyników wyszukiwania. Nie należy zapominać, że im dłuższy adres, tym więcej miejsca, pamięci zajmuje na serwerach wyszukiwarki. W trosce o niższe koszty działalności wyszukiwarki, należy sądzić, że wybiera krótsze adresy. Krótkie adresy internetowe określane są mianem: przyjazne linki SEO.

Linki kanoniczne - brak, jedna strona ma kilka adresów, adresu bez wwww i z www, nie zastosowano przekierowania 301. Brak przekierowania 301 powoduje, że strona posiada różne adresy - strona jest widoczna z index.php i bez niego.
-http://example.com/
-http://www.example.com/
-http://example.com/index.php
-http://www.example.com/index.php


Link kanoniczny - wzór dla powyższego przykładu (kanonikalizacja);
<html>
<head>
<link rel="canonical" href="http://example.com/"/>
<title>Niezależność finansowa - to tytuł strony zdublowanej</title>
</head>

Link kanoniczny należy wstawić do stron, które mają identyczną treść jak strona podstawowa. Link należy wstawić za elementem <head>, czyli w sekcji nagłówka strony internetowej. Zdublowane adresy jednej strony internetowej poprzez wpisanie linku kanonicznego odsyłają do adresu podstawowego danej strony internetowej. Pokazują w ten sposób robotowi wyszukiwarki, który adres danej strony powinien zapamiętać i przekazać do wyszukiwarki Google, Yahoo, Bing.

Linki kanoniczne - brak, przykłady dla sklepu internetowego, w którym jeden produkt ma kilka adresów, jeśli użyto przekierowania 301 znikną adresy bez www, pozostaną zdublowane:
http://www.example.com/auto.html
http://www.example.com/auto.html/ask
http://www.example.com/auto.html?vmcchk=1&amp;pop=0
http://www.example.com/index.php?option=com_virtuemart&category_id=35&lang=pl&page=shop.browse&Itemid=455

Link kanoniczny - wzór dla sklepu internetowgo:
<html>
<head>
<link rel="canonical" href="http://example.com/auto.html"/>
<title>Auto - to tytuł strony zdublowanej</title>
</head>

Linki kanoniczne - należy podawać adres bezwzględny, tj. pełny adres z http jak poniżej:
href="http://example.com/auto.html"
Linki kanoniczne - jeśli nie wpiszesz ich do zdublowanych stron, to wyszukiwarka sama zdecyduje, który adres danej strony jest właściwy, dobry.

Objaśnienia Mata Cutts z Google.

 

Dlaczego używanie linków kanonicznych jest ważne?
-bardzo poprawiają pozycjonowanie strony w Google,
-robot wyszukiwarki internetowej ma ułatwione zadanie, dostaje informacje na tacy, który adres strony jest właściwy,
-wyszukiwarka internetowa szybciej zaindeksuje strony serwisu, zdobywają wysokie pozycje,
-jeśli do danej strony masz dużo linków z innych stron, mogą one wskazywać na różne jej adresy, pozycjonowanie strony w Google i innych wyszukiwarkach cierpi na tym, autorytet strony jest rozproszony między kilka adresów,
-Ty decydujesz, który adres internetowy jest odpowiedni dla danej strony a nie wyszukiwarka,

Linki kanoniczne - czy są obowiązkowe?
-Jeśli strona nie ma dublujących się adresów internetowych, nie ma obowiązku,
-Przekierowanie 301 - jeśli go nie ma, to należy używać linków kanonicznych,
-Jeśli masz plik robots.txt zawierający wpisy zabraniające robotom wyszukiwarek zbierania dublujących się informacji, nie ma obowiązku,
-Tak, jeśli strona ma osiągnąć wysokie pozycje,
-W lutym 2009r. trzy wyszukiwarki - Google, Yahoo, Micosoft Bing zapowiedziały, że zaczną wpierać element canonical.

Kanonikalizacja
- dodanie do kodu stron intenetowych ze zdublowanymi adresami linków kanonicznych. Tworzenie i odnawianie stron internetowych zawiera w sobie kanonikalizację, czyli przekształcenie dotychczasowych adresów na postać kanoniczną. Linki kanoniczne, kanonikalizacja - nie wszyscy je stosują, specjaliści SEO używają ich na co dzień.

Jak sprawdzić czy strona ma linki kanoniczne?
W przeglądarce internetowej podejrzyj źródło danej strony - znajdź element "canonical".
Szukane nagłówki pojawią sie w postaci <link rel="canonical" href="http://example.com/"/>, adres strony oczywiście będzie inny.

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 50 znaków
Your comments are subject to administrator's moderation.

Biorą udział w konwersacji

 • Nigdy jakoś specjalnie nie przewiązywałem specjalnej wagi do linków kanonicznych.Ale z tego co piszesz,to warto się temu przyjrzeć bliżej.Z tego co zrozumiałem,to podaje link w opisie tagu,do treści w nim zawartej,tak?

 • Na pewno warto przyjrzeć się temu bliżej (link kanoniczne lub inaczej linki preferowane). Możesz podejrzeć choćby źródło tej strony.
  Jeśli serwis internetowy zawiera kilka podstron o takich samych treściach (zdublowane), to warto dodać do wszystkich zdublowanych stron tag: uzupełniając go o atrybut rel="canonical" . W Twoim przypadku (Wordpress) nie ma takiej potrzeby ponieważ korzystasz z wtyczki yoast która ma wbudowaną tę funkcję, podobnie jak inne tego typu wtyczki do Wordpressa (All in One SEO Pack).

  Warto pamiętać, że robot wyszukiwarki nie zawsze musi uwzględniać preferowany link (link kanoniczny), dlatego w przypadku zdublowanych stron lepiej stosować przekierowanie 301 (http://adsecur.com/seo/kompendium/przekierowanie-301) które na stałe przekierowuje wszystkie zdublowane strony do jednej właściwej podstrony określonej przez właściciela strony www.

  Jak uniknąć błędów przy wdrożeniu preferowanych linków, więcej na:
  http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2013/04/5-common-mistakes-with-relcanonical.html

  Komentarz ostatnio edytowany około 3 lat(a) temu przez Webmaster
 • Nigdy nie zwaracałam na to uwagi.... Hm - nadal nie bardzo rozumiem, dlatego, że mam podać kanonicznie kategorię... Wtedy wszystkie strony z tej samej kategorii będą miały taką samą część adresu???

@ 2014 AdSecur - Ethical SEO Services Poland - Szkolenia SEO - Etyczne pozycjonowanie stron: Kraków | Warszawa | Katowice | Poznań | Rzeszów | Wrocław | Zakopane

Serwis używa ciasteczek (cookie) dla wygody Internautów. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą politykę prywatności.

Akceptuję ciasteczka z tej strony: