QR code - Quick Response Code, z j.ang. dwuwymiarowy kod kreskowy, system kodowania został wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Symbolika kodu jest ustandaryzowana w normie ISO/IEC18004. Kod może mieć zastosowanie w życiu codziennym nie tylko w magazynach, gdzie składowane produkty są nim oznaczone. Może być wykorzystywany w biznesie jako element wizytówki. W e-marketingu, e-biznesie może mieć zastosowanie do zakodowania informacji o produkcie, do zakodowania danych kontaktowych.
Co to daje? Twój kontrahent nie musi przepisywać z ekranu lub Twojej wizytówki poszczególnych informacji kontaktowych. Wystarczy, że zbliży swój telefon do kodu kreskowego na wizytówce względnie na ekranie komputera, uruchomi program- czytnik kodu kreskowego QR i go zeskanuje. Do zeskanowania potrzebny jest telefon z kamerą oraz program do skanowania zainstalowany w telefonie. Informacje może zapisać jako np. wizytówkę w książce adresowej telefonu. Skanowanie następuje bardzo szybko, na ekranie komórki po zeskanowaniu zobaczysz treść, która jest zakodowana w zakodowanym obrazku. Może to być wizytówka firmy, informacja o oferowanych usługach, produktach. Informacje możesz edytować, zapisać w telefonie względnie wysłać znajomym.
Kod kreskowy QR może służyć również do optymalizowania treści z Twojej strony internetowej do przeglądania w telefonie komórkowym, element tzw. mobile marketing. W Internecie możesz znależć wiele programów do skanowania kodów kreskowych przeznaczonych dla większości telefonów komórkowych, np. iPhone, Nokia, Sony-Ericcson, Androida i innych. Przykładowe programy to Kaywa Reader, BeeTag, Neoreader, Scanlife, Quickmark. Istnieją również inne systemy kodowania, np. Telekomunikacja Polska S.A. wykorzystuje system Data Matrix do kodowania numeru abonenta w postaci kodu kreskowego na swoich fakturach VAT.