Domena internetowa - przyjęło się, że jest to adres Twojej strony internetowej w wirtualnym świecie, jakim jest Internet, np. adsecur.com. To pewnego rodzaju uproszczenie, stosowane przez większość ludzi. W świecie informatyki, domena w tym wypadku to COM a ADSECUR - to nazwa domeny.
Często używa się pojęcia subdomena, to część adresu domeny podstawowej jaką jest adsecur.com, przykład: pliki.adsecur.com. W nazwie domeny może występować myślnik, podkreślenie, kropka, cyfry. Od 2008 roku nazwa domeny może zawierać polskie znaki diakrytyczne, np. ć, ś, itp., wcześniej nie można było rejestrować domen z takimi znakami. Domeny internetowe zostały wymyślone w takiej postaci aby ludzie nie mieli trudności z zapamiętaniem adresów w Internecie. Jak te adresy są odnajdowane w Internecie? Każda domena ma przypisany adres w postaci cyferek np. 192.168.1.1, który jest zrozumiały dla urządzeń sterujących odnajdowaniem adresów w Internecie. Domeny podzielone są na kilka poziomów:
-domeny najwyższego poziomu, np. adsecur.com
-krajowe, np. adsecur.pl
-funkcjonalne, np. adsecur.org
-domeny drugiego poziomu, np. adsecur.com.pl
-subdomeny internetowe, np. pliki.adsecur.com
Domenami internetowymi najwyższego poziomu zarządzają 2 instytucje; IANA i ICANN. Domenami pierwszego poziomu krajowymi i drugiego poziomu w Polsce zarządza NASK. Subdomeny internetowe są zarządzane przez ich właścicieli. Wiele firm wykupiło podstawowe domeny, np. krakow.pl, warszawa.pl i obecnie oferuje subdomeny w tych domenach, np. nieruchomosci.krakow.pl.